CUPRA
Extreme E

Extreme E

CUPRA, Extreme E’ye katılacağını açıkladı: Zamana karşı yarış.

Doğuşundan itibaren Formula E’deki sürekli varlığı ve dünyanın ilk elektrikli touring yarış otomobili olan CUPRA e-Racer’ın geliştirilmesi ile, elektrikli otomobillere geçiş ve performans daima CUPRA markasının merkezinde yer almıştır. Günümüzde, CUPRA’nın tamamen elektrikli araçlara yönelik vizyonu eskisinden de daha önemlidir, çünkü marka hepimizin peşine düşebileceği bir yarışa katılmayı planlamaktadır. 

Almanya’daki Hamburg kentinde Avrupa’daki ilk CUPRA Garajının açılmasının avantajını kullanarak, CUPRA yarış ekibinin ana ortağı olacak şekilde ABT Sportsline ile ortaklık kurarak Extreme E yarışlarına katılacağını ve bu elektrikli yolculuk için mühendisler ve sürücülerden oluşan bir ekibin kurulmasına katkıda bulunacağını açıkladı. 

Extreme E nedir? 

Formula E’nin kurucusu Alejandro Agag tarafından geliştirilen Extreme E motor sporlarını yeniden yaratmayı amaçlayan bir yarış etkinliğidir. Elektrikli yarışları gezegenin uzak köşelerinden bazılarına getirerek, Kutuplardaki, çöllerdeki, yağmur ormanlarındaki, buzullardaki ve okyanuslardaki konumlardan oluşacak şekilde dört kıtayı kapsayarak, tamamen elektrikli SUV’ların zorlu koşullardaki performansını gösterirken, aynı zamanda farklı ekosistemlerin karşı karşıya kaldığı iklim değişikliği sorunlarını vurgulamayı da amaçlamaktadır. 

Hafif, elektrikli, arazi yarış araçları 5 millik bir arazi pistinde iki turluk bir yarış şeklinde gerçekleştirilen ön eleme, yarı final ve final yarışlarından oluşan bir dizi yarışmaya katılacaktır. Hem motor sporlarında hem de iş yerinde cinsiyet eşitliğini desteklemenin bir göstergesi olarak, ekipler bir erkek ve bir kadın sürücüden oluşacak, sürücüler ilk turun tamamlanmasından sonra yarışın ortasında yer değiştireceklerdir. CUPRA elçisi Mattias Ekström erkek sürücü olarak onaylanmışken, kadın sürücünün yakında açıklanması beklenmektedir.

Extreme E’nin amacı gezegenin korunmasına yardımcı olmak için elektrikli araçların sürdürülebilirliğini ve benimsenmelerini desteklemektir, bu aynı zamanda CUPRA’nın da inandığı bir vizyondur. Bununla birlikte, Extreme E Cambridge ve Oxford üniversitelerinden gelen bilim insanlarından oluşan bir bağımsız uzmanlar paneli tarafından da denetlenecektir. Ek olarak, etkinliği düzenleyenler tüm operasyonun aynı zamanda mobil bir çevre araştırmaları laboratuvarı olarak hizmet verecek, özel olarak dönüştürülmüş bir Royal Mail kargo gemisi ile taşınmasını önermişlerdir, böylece uçuşlar ve bu uçuşların ağır karbon ayak izi etkisi denklemden çıkarılacak ve global taşımacılıkla ilişkili çevre etkisini daha da azaltmaya yönelik ekolojik sürdürülebilirlik yaklaşımı desteklenmiş olacaktır. 

image

CUPRA E-racing Akademi

CUPRA, ABT ve Extreme E’nin üst düzey yöneticilerinin arasındaki basın toplantısında, CUPRA CEO’su Wayne Griffiths aynı zamanda CUPRA’nın dünyanın ilk elektrikli yarış akademisinin kurulması üzerinde de çalıştığını açıkladı. Markanın motor sporları dünyasındaki öncü yolunu vurgulayan bu yeni proje ile, CUPRA yeni yarış sürücüleri neslini eğiterek elektrikli yarışın gelişmesine katkıda bulunacak. Marka, yeni akademinin kuruluşu için, dünyanın ilk elektrikli touring yarış otomobili olan CUPRA e-Racer’ın şirket içinde geliştiriliyor olmasının avantajını kullanacak.

Şimdi daha iyi bir gelecek için eskisinden de fazla yarış halindeyiz. Ve bu bizim hepimizin birlikte kazanabileceği tek yarış.  

CUPRA Türkiye resmi web sitesinde, CUPRA Formentor, CUPRA Leon ve CUPRA Ateca modellerinin güncel fiyat listesini inceleyebilirsiniz, Yetkili Satıcı ve Servis ağına ulaşabilirsiniz. CUPRA Formentor, CUPRA Leon ve CUPRA Ateca fiyat listesi ve özelliklerini keşfedebilir, satış ve servis kampanyaları ve fırsatlara ulaşabilirsiniz. Tüm CUPRA modellerinin donanımlar ve teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.